Ауыл тарихы

ПРИОЗЕРНОЕ АУЫЛЫНЫҢ ЖЫЛНАМАСЫ

Приозерное селосы 1929 жылы құрыла бастады. Ол " Ферма №2, Балкашин совхозы №390 " деп аталды.

Мұнда 1932 жылы 7-8 үй болған. Үйлер ағаштан жасалған, жақын ауылдардан ағаштар әкелінген.

1935-1936 жылдары ауыл қоныстана бастады. Совхоздың бірінші директоры Лесной болды.

Ауыл шаруашылығы - мал шаруашылығы мен егін шаруашылығы дами бастады. Халықтың ұлттық құрамы орыстар, қазақтар, украиндар болды.

Мал шаруашылығы қазақтың ақбас тұқымды сиырлар өсіруге маманданған.

Егін шаруашылығында бидай, арпа, сұлы өсірілді. Алауды дөңгелекті тракторлармен өңдеді, олар фордзондар-путиловтар деп аталды. Олар 1932 жылы 4 болды. Олардың бірінде Штефан И. тракторшы болып жұмыс істеді.

1935 жылы Колычев И. тракторлық-егіншілік бригадасының бригадирі болып жұмыс істеді.

1942-1944 жылдары Банный совхоз  директоры болып қызмет атқарған, ал 1945 ж. бастап - Нұрқанов болды.

1957 жылға дейін (совхозды қайта құруға дейін) директор болып - Соловьев И. Е. жұмыс істеді..

1957-1966 жылдары совхозда құс шаруашылығы дамыған.

1957 жылдан бастап совхоз  директоры В. Д. Белай болды, ол 1983 жылға дейін жұмыс істеді.

1957 жылы ферма Балқашин совхозынан  бөлініп, жаңа Приозерный совхозы ұйымдастырылды.

1957-1966 жылдары совхозда құс шаруашылығы дамыды, ауыл шаруашылығы техникамен жабдықталды.

Оның жұмыс істеген жылдары ауыл шаруашылық өнімдерінің негізгі түрлері жүргізілді.

Осы жылдар ішінде құрылыс саласында үлкен жетістіктерге қол жеткізілді.

Сондай-ақ МТМ, орталық кеңсе, орталық  асхана  және басқа да әлеуметтік сала объектілері салынды.

Ауылдың екі жаңа көшелері, монша-кір жуу комбинаты, мал шаруашылығы кешені салынды.

Демалыс саябағы мен ауыл көгалдандырылды. 1965 жылы балабақша салынды. 1958 жылы МТМ салынды. Сондай-ақ орталық кеңсе, орталық асхана  салынды. Мәскеуден келген студенттер клуб салды. 1969 жылы жаңа мектеп, 40 орындық стационарлық аурухана салынды.  Ауылда жаңа аурухана ашылып, бірінші дәрігер Морин болған.

1960 жылға дейін Мәскеуден өзінің жұбайымен Бруслик келіп, аурухананың директоры болған.

1960-1970 жылдары – Зарубин Владимир Иванович дәрігер-хирург, ал оның жұбайы терапевт, акушер Владимирова Елизавета Васильевна, Санфельдшер Зоя Прокопьевна Вебер болып жұмыс істеді және тағы да кезекші медбике Г. П. Григоренко, Наталья Васильевна Сарсенбековна, Наталья Ивановна Юрченко және Нина Малоховская, аспазшылар - Топчих Антонина және Ойлер Галина болды.

1983 жылдан бастап жаңа ауруханада хирургиялық блок, перзентхана залы, ренгент-қондырғылар болмаған, тек қана физика-кабинеті - Иванова Анна Демьяновна, емшара кабинеті - Лиза Владимировна, акушерлер - Вебер Зоя Прокопьевна, фельдшерлер - Городецкая Любовь Андреевна, Баер Л. П. және медбике - Григоренко Г. П., Супронович Лидия Васильевна, Иванова Наталья Васильевна және Шишкина Надежда Александровна, аспазшылар - Осетрова Мария, Хриенко Галина жұмыс істеген.

1996 жылғы қайта ұйымдастыру болды, ауруханаға жабылды ФАП – ты ғана қалдырды,  күндізгі стационарда Н. А. Шишкина мен Л. П. Баер жұмыс істеген, тіркеу бөлімінде – Балтабекова Жария,  ал дәріханада фармацевт - Матлах Надежда жұмыс істеді.

2000 жылы физиокабинет пен дәріхананы қысқартты. Қазіргі уақытта біздің ауылда фельдшер-медбике-Балтабекова Жария және еден жуушы -Бурдук Ольга жұмыс істейді.

1972 жылы Ұлы Отан соғысында қаза тапқан жауынгерлерге ескерткіш салынды.  Ескерткіштің авторы және құрылысы - ҰОС қатысушысы Иван Иванович Милкин, 1948 жылдан 1972 жылға дейін мектеп директоры болып жұмыс істеген.

1983 жылы совхоздың директоры П. И. Бережной болды. Адамдардың әл-ауқатының деңгейі артты.

Ауыл шаруашылығын реформалау нәтижесінде "Ақан-Тау" ЖШС-нен шаруа қожалықтары бөлінді.

1985 жылы 2 желтоқсанда 260 орындық жаңа үш қабатты мектеп ашылды, ал 2005 жылға дейін мектептің бірінші директоры Н. В. Проскурякова болды..

1986 жылдан бастап совхоздың директоры В. Ф. Майхель жұмыс істейді.

1996 жылы Экономикалық реформа нәтижесінде совхоз "Приозерное" АҮАҚ болып қайта құрылды. Ауылдың әр тұрғынына жер үлесі берілді.

1997 жылдың қараша Приозерныйдың  Президенті болып "АҮАҚ" Галюк В. Т. сайланды. Оның жұмыс барысында несиелік берешек қысқарды, экономикалық жағдайы тұрақтанды, ауыл шаруашылығы, әлеуметтік жағдай жақсарды.

2001 жылы жаңа "Ақан-Тау" ЖШС ұйымдастырылды, ол астық өндірумен айналысты. Жалпы ауданы 19000 га құрады.

1997 жылдан бастап акционерлердің жалпы жиналысының шешімі негізінде "Приозерный" ААҚ президенті болып тағайындалды. Оның жұмысы барысында несие қарызы қысқарды, шаруашылықтың экономикалық жағдайы тұрақтанды, ауылда әлеуметтік жағдай жақсарды.

2001 жылы құрылтайшылар жиналысының шешімі негізінде жаңа "Ақан-Тау" фирмасы ЖШС ұйымдастырылып, 2003 жылға дейін астық өндірумен айналысқан директор болып тағайындалды.

1996 жылы Экономикалық реформа нәтижесінде совхоз "Приозерное" АҮАҚ болып қайта құрылды.»

2000 жылы біздің Балкашин ауданы Сандықтау болып өзгертілді және округтерге бөлінді.

Нәтижесінде біздің округ Жамбыл ауылдық округі болып аталды, оған үш ауыл кірді - Приозерное, Березовка, Қызыл-Қазақстан. Округ әкімі болып Сидоров Александр Иванович сайланды.

Мектеп жанында 2008 жылдан бастап "Болашақ" шағын орталығы жұмыс істейді, оған 22 бала барып жүр.

2016 жылдан бастап біздің мектеп базасында аудандық "Достық" сауықтыру көпсалалы орталығы ашылды.

2017 жылға дейін ұзақ уақыт округ әкімі Владимир Владимирович Гуйван болды,одан кейін әкім Арман Бапұлы Асқаров болды.

Ауылда әкімдік, пошта бөлімшесі, ФАП, МҮ, 6 жеке дүкен жұмыс істейді, онда барлық тауарларды сатып алуға болады, 2 заманауи дәмхана жұмыс істейді, онда ауыл тұрғындары бос уақыттарын қуана өткізеді.

Жаңартылған күні: 23.01.2020 01:36
Құрылған күні: 24.01.2020 10:22